پرش لینک ها

انتشار کتاب مدل آی مپس توسط سازمان ملی بهره وری ایران

چاپ نخست کتاب «مدل ایرانی سنجش بلوغ نظام مدیریت بهره‌وری (iMAPS» از سوی انتشارات سازمان ملی بهره وری ایران در اختیار علاقه­ مندان قرار گرفت.

این اثر علمی که توسط تیم طراحی و توسعه مدل آی­مپس در شرکت سامان آوران توسعه، شامل آقایان محمدصالح اولیاء، هدایت کارگر شورکی، عباس زارع بنادکوکی، علی حاجی غلام سریزدی و احمد احمدی یزدی به رشته تحریر در آمده است، می­کوشد تا مخاطبان خود را با چرایی و چیستی این مدل بومی آشنا سازد و روش بهره­برداری از آن در سازمان­های ایرانی را تشریح کند.

«میرسامان پیشوایی»، رییس سازمان ملی بهره­وری ایران در پیشگفتار کتاب چنین نگاشته است: «مدل ایرانی سنجش بلوغ نظام مدیریت بهره‌وری که ثمره تلاش مستمر و قابل تقدیر متخصصین و نخبگان بهره­وری در استان یزد است، ابزاری جامع و متقن برای ارزیابی نظام ارتقای بهره‌وری در سازمان‌ها محسوب می‌شود». وی اظهار امیدواری کرده است که با توسعه ابزارهای کاربردی و مدل­هایی از این دست و ترویج آن­ها در کسب­وکارهای ایرانی بتوان حرکت ملی بهره­وری در کشورمان را سرعت بخشید.

کتاب یادشده در پنج فصل به شرح زیر تنظیم شده است:

  • فصل نخست، به کلیات ناظر بر ضرورت طراحی مدل بومی سنجش بلوغ نظام مدیریت بهره‌وری در زیست‌بوم بهره‌وری کشورمان اشاره دارد.
  • فصل دوم این کتاب با عنوان «مبانی نظری» تلاش دارد تا ضمن تبیین چیستی و چگونگی ارتقای بهره‌وری، مفهوم توسعه‌یافته «نظام مدیریت بهره‌وری» را تشریح کند و اهمیت مدلی را مورد تبیین قرار دهد که بتواند عناصر و اجزای گوناگون این خرده‌‌نظام مدیریتی را به‌صورتی جامع و یکپارچه تحلیل کند.
  • «عناصر مفهومی مدل» عنوان فصل سوم است که به معرفی ارکان مفهومی مدل پرداخته است که شامل چهار پودمان (مقوله)، ۱۸ عنصر (کلان‌‌مفهوم)، ۷۶ معیار یا وجوه عناصر (مفهوم) و حدود ۸۰۰ مصداق (نشانه) است که در تعاملی هم‌‌افزا با یکدیگر، الگویی از نظام مدیریت بهره‌وری را تشکیل می‌دهند.
  • فصل چهارم نیز تحت عنوان «سطوح بلوغ»، بر آن است تا سطوح هفت‌گانه بلوغ در این مدل (شامل ابتدایی، مقدماتی، پایه، میانی، بهبودیافته، پیشرفته و متعالی) را مورد تشریح قرار دهد. بخش پایانی این فصل نیز به تبیین حدنصاب امتیازات سطوح هفت‌گانه و لایه‌های پنج‌گانه هر سطح اختصاص یافته‌ است.
  • فصل آخر این کتاب با عنوان «فرایند ارزیابی» نیز بر مراحل پیش‌بینی‌شده برای کاربست مدل به‌عنوان ابزاری به منظور سنجش بلوغ نظام مدیریت بهره‌وری تمرکز دارد و می­کوشد تا گام‌های اجرایی برای احراز کیفیت شایستگی‌های سازمان بر اساس مدل حاضر را معرفی کند.

لازم به ذکر است که مدل ایرانی ارزیابی بلوغ نظام مدیریت بهره وری (iMAPS) به عنوان اولین مدل ایرانی در این زمینه توسط شرکت سامان آوران توسعه، طراحی و کتاب آن پس از طی پروسه داوری داخلی و خارجی در سازمان ملی بهره وری ایران تایید و توسط انتشارات این سازمان چاپ شده است. چاپ نخست این کتاب در ۱۵۴ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۲۵۰ هزار تومان به بازار کتاب ایران عرضه شده است و علاقه­مندان می­توانند آن را از انتشارات سازمان ملی بهره وری (www.npo.gov.ir) تهیه کنند.

پیام بگذارید